הכל על הסכמי ממון

בני זוג, ידועים בציבור, נשואים, פרק ב’…

האם עצרתם לחשוב לרגע מה יקרה  באם חס וחלילה היחסים יעלו על שרטון ותגיעו להחלטה להיפרד זמ”ז, האם חשבתם מה יעלה בגורל הרכוש אותו צברתם במהלך כל חייכם בטרם תחילת הקשר ו/או הרכוש שקיבלתם במתנה ו/או הרכוש שקיבלתם בירושה???

נכון, זה לא נעים  להעלות את הנושא בזמן שהאהבה פורחת, בזמן שמתכננים את חתונת החלומות. ברגעים האלו אתם באמת מאמינים “שהיא האחת לנצח”, “לנו זה לא יקרה”, אולם לצערנו חלומות לחוד והמציאות לחוד, הסטטיסטיקה של שיעור הגירושין בישראל, עולה משנה לשנה וקיימת אפשרות די גבוהה (כמעט אחד משלושה זוגות) שגם אתם תגיעו למצב שבו תאלצו לפרק את החבילה.​

כל ניסיונותיכם לדבר אל ליבה של אהובת לבכם לא צולח ואתם מוצאים את עצמכם בסיטואציה שבה  יהא עליכם להוציא כספים רבים לטובת ייצוג משפטי בהליכים משפטיים, שבסופם אתם נתונים לחסדו של בית המשפט שיוציא את הצדק לאור (מה שלא קורה בכל המקרים, לצערנו..).

האופציה היחידה לחסוך ממכם את כל האמור לעיל ולשמור על הרכוש אותו צברתם במהלך חייכם בטרם תחילת הקשר עם הבן זוג, היא לערוך הסכם ממון מסודר שנערך באמצעות עו”ד המתמחה בתחום.

הסכם ממון הינו הסכם משפטי מחייב בכתב שנערך בהסכמה בין בני זוג שבא להסדיר עניינים אשר עשויים להיות שנויים במחלוקת במצב שבו בני הזוג נפרדים זמ”ז לרבות ענייני רכוש, סוגיות משפחתיות (חינוך, ערכים, אזור מגורים, מעברי דירה), משמורת והסדרי ראיה,מזונות ילדים באם ישנם ילדים וכיו”ב.

יצוין, כי בהסכם ממון ניתן גם לקבוע הסדרים לגבי רכוש אותו בני הזוג יצברו בעתיד, לכן הסכמי ממון לא נועדו רק לאנשים בעלי רכוש רב (דירות, ירושות וכיו”ב), אלא גם לבני זוג צעירים, חסרי רכוש שעתידים לצבור רכוש.

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה אצל זוגות רבים לעשות יותר הסכמי ממון, מגמה זו החלה בעקבות פסיקות מנחות של בית המשפט העליון שקובעות, כי בנסיבות מסוימות רכוש אותו צבר בן זוג בטרם תחילת מערכת היחסים (לרוב מדובר בדירת מגורים) עשוי להיחשב כרכוש משותף בעת פירוד הצדדים.

בעיקרון ישנם שלושה סוגי של הסכמי ממון: הסכם ממון טרם הנישואין, הסכם ממון לאחר הנישואין והסכם ממון בין ידועים בציבור או זוגות חד מיניים.

על מנת שלהסכם ממון יהא תוקף משפטי מחייב, הוא חייב להיעשות בכתב ולקבל אישור של בית המשפט או של בית דין רבני, הסכם ממון שנעשה בטרם הנישואין ישנה אפשרות לאשר אותו בפני נוטריון.

תפקידו של בית המשפט או בית הדין הרבני או הנוטריון הינו לוודא כי בני הזוג מבינים את המשמעות של תוכן ההסכם וכי ההסכם נערך מרצונם החופשי.

חשוב להדגיש, כי על פי חוק יחסי ממון, הסכם ממון מסדיר את העניינים בין בני הזוג בעת פרידתם בעודם בחיים, דהיינו במקרה של פטירה לא יחול ההסדרים שאמורים לגבי חלוקת הרכוש בין בני הזוג, שכן כידוע בעת פטירה חלוקת הרכוש מתקיימת על פי חוק הירושה.

לכן רצוי יחד עם עריכת הסכם ממון לערוך בנפרד גם צוואה שתסדיר את חלוקת הרכוש במצב של פטירת אחד מבני הזוג, למאמר מורחב בנושא צוואות

לסיכום, זוגות רבים נמנעים מלבצע הסכם ממון וזאת בשל החשש מהתגובה של הצד השני, ולבסוף משלמים על כך ביוקר.

כיום חשיבותו של ההסכם ממון הינה כמו פוליסת ביטוח של רכב, אתם מדמיינים אותכם נוסעים על רכבכם הפרטי ללא ביטוח??? אז אל תדמיינו אתכם במערכת יחסים מחייבת ארוכת טווח ללא הסכם ממון.

ישנה חשיבות עצומה לעריכת הסכם ממון על ידי עו”ד המתמחה בתחום על מנת לערוך הסכם ממון מקצועי שיותאם לצרכיהם ולרצונתם של בני הזוג תוך הגנה האינטרסים של כל צד.